Recom Power RP10-4815DE/N/M1-HC
RP10-4815DE/N/M1-HC picture photo
Mfg. Part Number
RP10-4815DE/N/M1-HC
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC 10W 36-75VIN +/-15V
Datasheet Download
RP10-4815DE/N/M1-HC.pdf
Availability of RP10-4815DE/N/M1-HC
QUANTITY
RP10-4815DE/N/M1-HC Order Process
Ship out your order
Specifications of RP10-4815DE/N/M1-HC
Internal Part NumberEIS-RP10-4815DE/N/M1-HC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package9
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesPOWERLINE RP10-E
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-15V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)333mA, 333mA
Power (Watts) - Manufacture Series10W
Voltage - Isolation1.6kV (1600V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case6-DIP Module
Size / Dimension2.00" L x 1.00" W x 0.40" H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency84%
Power (Watts) - Max10W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RP10-4815DE/N/M1-HC
Related LinksRP10-4815, RP10-4815DE/N/M1-HC Datasheet, Recom Power Distributor
RP10-4815DE/N/M1-HC Details Description
Related parts for RP10-4815DE/N/M1-HC
RES SMD 732 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 30POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 47K OHM 0.1% 1/4W MELF datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 6POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 6 POS WTB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.15A 4WLCSP datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 1.5KV X7R 1210 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
SOLDER SHIELD TERM 22 AWG LEAD datasheet.pdf