Recom Power RP10-483.3SE/N
RP10-483.3SE/N picture photo
Mfg. Part Number
RP10-483.3SE/N
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC 10W 36-75VIN 3.3VOUT
Datasheet Download
RP10-483.3SE/N.pdf
Availability of RP10-483.3SE/N
QUANTITY
RP10-483.3SE/N Order Process
Ship out your order
Specifications of RP10-483.3SE/N
Internal Part NumberEIS-RP10-483.3SE/N
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package9
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesPOWERLINE RP10-E
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)2A
Power (Watts) - Manufacture Series10W
Voltage - Isolation1.6kV (1600V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case6-DIP Module
Size / Dimension2.00" L x 1.00" W x 0.40" H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm)
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Efficiency79%
Power (Watts) - Max6.6W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RP10-483.3SE/N
Related LinksRP10-48, RP10-483.3SE/N Datasheet, Recom Power Distributor
RP10-483.3SE/N Details Description
Related parts for RP10-483.3SE/N
CONN RECEPT 30POS 2MM IDT GOLD datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 2A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
CAP CER 82PF 150V 0605 datasheet.pdf
SSR IP00 75A/240VAC AC INPUT datasheet.pdf
FIXED IND 70UH 3A 52 MOHM TH datasheet.pdf
TAPE ELECTROPLATING 1/2" datasheet.pdf
RES 665K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
GDT 200V 20% 5KA SURFACE MOUNT datasheet.pdf