Susumu RP1005S-150-G
RP1005S-150-G picture photo
Mfg. Part Number
RP1005S-150-G
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 15 OHM 2% 1/6W 0402
Datasheet Download
RP1005S-150-G.pdf
Availability of RP1005S-150-G
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RP1005S-150-G Order Process
Ship out your order
Specifications of RP1005S-150-G
Internal Part NumberEIS-RP1005S-150-G
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCert of RoHS Compliance
PCN Obsolescence/ EOLRP Series 20/Jul/2011
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)15
Tolerance±2%
Power (Watts)0.167W, 1/6W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient0/ +200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.018" (0.45mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RP1005S-150-G
Related LinksRP1005, RP1005S-150-G Datasheet, Susumu Distributor
RP1005S-150-G Details Description
Related parts for RP1005S-150-G
CARDEDGE 36POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST PWM 6-SNB datasheet.pdf
SENSOR 2000PSI M10-1.0 6G 4.5V datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 100V Z5U RADIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONN HAN HOOD W/ADAPTER ASSY datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS T/H datasheet.pdf