Susumu RP1005S-270-F
RP1005S-270-F picture photo
Mfg. Part Number
RP1005S-270-F
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 27 OHM 1% 1/6W 0402
Datasheet Download
RP1005S-270-F.pdf
Availability of RP1005S-270-F
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RP1005S-270-F Order Process
Ship out your order
Specifications of RP1005S-270-F
Internal Part NumberEIS-RP1005S-270-F
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCert of RoHS Compliance
PCN Obsolescence/ EOLRP Series 20/Jul/2011
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)27
Tolerance±1%
Power (Watts)0.167W, 1/6W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient0/ +200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.018" (0.45mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RP1005S-270-F
Related LinksRP1005, RP1005S-270-F Datasheet, Susumu Distributor
RP1005S-270-F Details Description
Related parts for RP1005S-270-F
CONN SPRING CONT 22 POS .177 SMD datasheet.pdf
RES SMD 499 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC LATCH D-TYPE 9BIT BUS 24-DIP datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CABLE 2COND 20AWG NATURAL 1000' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
RES 127 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
HEMT N-CH 48V 50W DC-2.2GHZ datasheet.pdf
SIDE LOCK RECPT BRACKET 60POS datasheet.pdf