Susumu RP1005S-R18-J
RP1005S-R18-J picture photo
Mfg. Part Number
RP1005S-R18-J
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 0.18 OHM 5% 1/6W 0402
Datasheet Download
RP1005S-R18-J.pdf
Availability of RP1005S-R18-J
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RP1005S-R18-J Order Process
Ship out your order
Specifications of RP1005S-R18-J
Internal Part NumberEIS-RP1005S-R18-J
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCert of RoHS Compliance
PCN Obsolescence/ EOLRP Series 20/Jul/2011
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.18
Tolerance±5%
Power (Watts)0.167W, 1/6W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient0/ +200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.018" (0.45mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RP1005S-R18-J
Related LinksRP1005, RP1005S-R18-J Datasheet, Susumu Distributor
RP1005S-R18-J Details Description
Related parts for RP1005S-R18-J
DSUB CABL-AMM50G/ AE50G / AMM50G datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM VM 16SOIC datasheet.pdf
SENSOR 1500PSIS 7/16 4-20MA datasheet.pdf
IC VOLT MONITOR QUAD 16-DFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
RES 806K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 18.2 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
OSC PROG 1.8V HCSL 25PPM 5X7MM datasheet.pdf
TX-D RELAY2 FORM C 24V datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 3A datasheet.pdf
CAP CER 6.9PF 25V NP0 008004 datasheet.pdf