Recom Power RP12-2415DAW/SMD
RP12-2415DAW/SMD picture photo
Mfg. Part Number
RP12-2415DAW/SMD
Brief Description
CONV DC/DC 12W 9-36VIN +/-15VOUT
Datasheet Download
RP12-2415DAW/SMD.pdf
Availability of RP12-2415DAW/SMD
QUANTITY
RP12-2415DAW/SMD Order Process
Ship out your order
Specifications of RP12-2415DAW/SMD
Internal Part NumberEIS-RP12-2415DAW/SMD
FamilyDC DC Converters
SeriesPOWERLINE RP12-AW
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-15V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)400mA, 400mA
Power (Watts) - Manufacture Series12W
Voltage - Isolation1.6kV (1600V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OVP, SCP
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case24-SMD Module (18 Leads)
Size / Dimension1.26" L x 0.80" W x 0.44" H (32.0mm x 20.3mm x 11.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 65°C
Efficiency86%
Power (Watts) - Max12W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RP12-2415DAW/SMD
Related LinksRP12-241, RP12-2415DAW/SMD Datasheet, Recom Power Distributor
RP12-2415DAW/SMD Details Description
Related parts for RP12-2415DAW/SMD
CONN HEADER 11POS .100 VERT TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP FILM 0.33UF 5% 630VDC RADIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 340A SOT-227B datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT W/SKTS datasheet.pdf
MCU 32BIT USB 256KB 64TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 128POS PIN datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 9POS INLINE SKT datasheet.pdf