Recom Power RP12-4815SA/SMD
RP12-4815SA/SMD picture photo
Mfg. Part Number
RP12-4815SA/SMD
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC 12W 36-75VIN 15VOUT
Datasheet Download
RP12-4815SA/SMD.pdf
Availability of RP12-4815SA/SMD
QUANTITY
RP12-4815SA/SMD Order Process
Ship out your order
Specifications of RP12-4815SA/SMD
Internal Part NumberEIS-RP12-4815SA/SMD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package7
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesPOWERLINE RP12-A
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)800mA
Power (Watts) - Manufacture Series12W
Voltage - Isolation1.6kV (1600V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OVP, SCP
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case24-SMD Module (18 Leads)
Size / Dimension1.26" L x 0.80" W x 0.44" H (32.0mm x 20.3mm x 11.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency87%
Power (Watts) - Max12W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RP12-4815SA/SMD
Related LinksRP12-48, RP12-4815SA/SMD Datasheet, Recom Power Distributor
RP12-4815SA/SMD Details Description
Related parts for RP12-4815SA/SMD
BATTRAX SLIC SNGL NEG 400A DO214 datasheet.pdf
HDR STR DR .100 DP datasheet.pdf
FUSE BLOCK CART 250V 30A CHASSIS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 41POS PIN datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 66POS DUAL PCB datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 160MA 3.8 OHM datasheet.pdf
CONN HEADER .05" 14POS SMT datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.300" (7.62mm) datasheet.pdf
CAP CER 1PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf