Recom Power RP12-483.3SAW/SMD
RP12-483.3SAW/SMD picture photo
Mfg. Part Number
RP12-483.3SAW/SMD
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC 12W 18-75VIN 3.3VOUT
Datasheet Download
RP12-483.3SAW/SMD.pdf
Availability of RP12-483.3SAW/SMD
QUANTITY
RP12-483.3SAW/SMD Order Process
Ship out your order
Specifications of RP12-483.3SAW/SMD
Internal Part NumberEIS-RP12-483.3SAW/SMD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package7
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesPOWERLINE RP12-AW
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)3.5A
Power (Watts) - Manufacture Series12W
Voltage - Isolation1.6kV (1600V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OVP, SCP
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case24-SMD Module (18 Leads)
Size / Dimension1.26" L x 0.80" W x 0.44" H (32.0mm x 20.3mm x 11.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 61°C
Efficiency84%
Power (Watts) - Max11.55W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RP12-483.3SAW/SMD
Related LinksRP12-483, RP12-483.3SAW/SMD Datasheet, Recom Power Distributor
RP12-483.3SAW/SMD Details Description
Related parts for RP12-483.3SAW/SMD
RES SMD 26.1 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC SWITCH ETH 2P 32BIT 128PQFP datasheet.pdf
CONN FFC VERT 40POS 0.50MM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
CABLE 8 POS FEMALE/WIRES 500MM datasheet.pdf
XFRMR CURR 15A 1:50 VRT datasheet.pdf
SQUARE HEAVY DUTY THREADED INSER datasheet.pdf
Connector Socket 62 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM L-TAB datasheet.pdf
CONN RCPT 128POS WALL MNT PIN datasheet.pdf