Hirose Electric Co Ltd RP13A-12JD-13PC(71)
RP13A-12JD-13PC(71) picture photo
Mfg. Part Number
RP13A-12JD-13PC(71)
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG JACK 13POS INLINE PIN
Datasheet Download
RP13A-12JD-13PC(71).pdf
Availability of RP13A-12JD-13PC(71)
QUANTITY
RP13A-12JD-13PC(71) Order Process
Ship out your order
Specifications of RP13A-12JD-13PC(71)
Internal Part NumberEIS-RP13A-12JD-13PC(71)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesRP13A
PackagingBulk
Connector TypeJack for Male Contacts
Number of Positions13
Shell Size - Insert12
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypePush-Pull
OrientationKeyed
Shell Material, FinishPolycarbonate, Glass Filled
Ingress Protection-
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RP13A-12JD-13PC(71)
Related LinksRP13A-12J, RP13A-12JD-13PC(71) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
RP13A-12JD-13PC(71) Details Description
Related parts for RP13A-12JD-13PC(71)
CONN HOUSING 2POS .100 SINGLE datasheet.pdf
Connector Receptacle 25 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
TVS DIODE 64.1VWM 108.15VC SMD datasheet.pdf
CONN CAP/RCPT 4POS M-N-L PNL MT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 510K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 10POS VERT 7.5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf