Hirose Electric Co Ltd RP13A-12PA-13SC
RP13A-12PA-13SC picture photo
Mfg. Part Number
RP13A-12PA-13SC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN PLUG 13POS FEMALE CRIMP
Datasheet Download
RP13A-12PA-13SC.pdf
Availability of RP13A-12PA-13SC
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RP13A-12PA-13SC Order Process
Ship out your order
Specifications of RP13A-12PA-13SC
Internal Part NumberEIS-RP13A-12PA-13SC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesRP13A
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions13
Shell Size - Insert12
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypePush-Pull
OrientationKeyed
Shell Material, FinishPolycarbonate, Glass Filled
Ingress Protection-
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RP13A-12PA-13SC
Related LinksRP13A-1, RP13A-12PA-13SC Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
RP13A-12PA-13SC Details Description
Related parts for RP13A-12PA-13SC
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator Analog Dimming 350mA 8-DFN (3x3) datasheet.pdf
FUSE BLOCK datasheet.pdf
CAP CER 560PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
SENSOR 300PSIS 1/4 NPT W/TEMP datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
IC CPLD 128MC 7NS 144QFP datasheet.pdf
LED ARRAY XLAMP CXA1820 WHITE datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM XCUT datasheet.pdf
PROGRAMMING ADAPTER 200 datasheet.pdf
CAP FILM 39NF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf