Recom Power RP15-1205DF/P
RP15-1205DF/P picture photo
Mfg. Part Number
RP15-1205DF/P
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC 15W 9-18VIN +/-05VOUT
Datasheet Download
RP15-1205DF/P.pdf
Availability of RP15-1205DF/P
QUANTITY
RP15-1205DF/P Order Process
Ship out your order
Specifications of RP15-1205DF/P
Internal Part NumberEIS-RP15-1205DF/P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package9
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesPOWERLINE RP15-F
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)18V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-5V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.5A, 1.5A
Power (Watts) - Manufacture Series15W
Voltage - Isolation1.6kV (1600V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case6-DIP Module
Size / Dimension2.00" L x 1.00" W x 0.40" H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency83%
Power (Watts) - Max15W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RP15-1205DF/P
Related LinksRP15-1, RP15-1205DF/P Datasheet, Recom Power Distributor
RP15-1205DF/P Details Description
Related parts for RP15-1205DF/P
CTRLR TEMP SSR 480V 90A AC OUT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 200PS .050 DIP SLD datasheet.pdf
TERMINAL JACK FEMALE 10-32 BLUE datasheet.pdf
CAP CER 12PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
IC DAC 20BIT SRL 20TSSOP datasheet.pdf
DIODE ZENER 62V 1.5W DO214AC datasheet.pdf
SIGN 7"X5" BLACK/ORANGE/WHITE datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 6A datasheet.pdf