Recom Power RP15-1205SA-HC
RP15-1205SA-HC picture photo
Mfg. Part Number
RP15-1205SA-HC
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC 15W 9-18VIN 05VOUT
Datasheet Download
RP15-1205SA-HC.pdf
Availability of RP15-1205SA-HC
QUANTITY
RP15-1205SA-HC Order Process
Ship out your order
Specifications of RP15-1205SA-HC
Internal Part NumberEIS-RP15-1205SA-HC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package8
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesPOWERLINE RP15-A
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)18V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)3A
Power (Watts) - Manufacture Series15W
Voltage - Isolation1.6kV (1600V)
FeaturesOCP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case6-DIP Module (4 Leads)
Size / Dimension1.00" L x 1.00" W x 0.39" H (25.4mm x 25.4mm x 9.9mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency86%
Power (Watts) - Max15W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RP15-1205SA-HC
Related LinksRP15-12, RP15-1205SA-HC Datasheet, Recom Power Distributor
RP15-1205SA-HC Details Description
Related parts for RP15-1205SA-HC
IC OPAMP VFB 110MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 1.2UH 16A 4.7 MOHM SMD datasheet.pdf
VARISTOR 184V 4.5KA DISC 17MM datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 50V X7R 0508 datasheet.pdf
ADAPTER MPC5500 324 TO 416 datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X32.3MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V/ADJ 1A HRP7 datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK FEED THRU 6.2MM datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
HEATSHRINK 3/32"-100' YLLW/GREEN datasheet.pdf
RES 226K OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
OSC MEMS 250.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf