Recom Power RP15-1205SF/P
RP15-1205SF/P picture photo
Mfg. Part Number
RP15-1205SF/P
Brief Description
CONV DC/DC 15W 9-18VIN 05VOUT
Datasheet Download
RP15-1205SF/P.pdf
Availability of RP15-1205SF/P
QUANTITY
RP15-1205SF/P Order Process
Ship out your order
Specifications of RP15-1205SF/P
Internal Part NumberEIS-RP15-1205SF/P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package9
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesPOWERLINE RP15-F
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)18V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)3A
Power (Watts) - Manufacture Series15W
Voltage - Isolation1.6kV (1600V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case6-DIP Module
Size / Dimension2.00" L x 1.00" W x 0.40" H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency82%
Power (Watts) - Max15W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RP15-1205SF/P
Related LinksRP15-1, RP15-1205SF/P Datasheet, Recom Power Distributor
RP15-1205SF/P Details Description
Related parts for RP15-1205SF/P
Crystal 3.579545MHz 30ppm 17pF 200 Ohm -40°C - 85°C Through Hole HC49/US datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 50V 1A MELF datasheet.pdf
CONN HEADER 42POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
CAP TRIMMER 1.5-5PF 25V SMD datasheet.pdf
CAP CER 8200PF 1KV X7R 2225 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
VARISTOR 558V 10KA DISC 20MM datasheet.pdf
MOTORIZED VRBLE TRANSF 280V 84A datasheet.pdf