Recom Power RP15-1212DF/P
RP15-1212DF/P picture photo
Mfg. Part Number
RP15-1212DF/P
Brief Description
CONV DC/DC 15W 9-18VIN +/-12VOUT
Datasheet Download
RP15-1212DF/P.pdf
Availability of RP15-1212DF/P
QUANTITY
RP15-1212DF/P Order Process
Ship out your order
Specifications of RP15-1212DF/P
Internal Part NumberEIS-RP15-1212DF/P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package9
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesPOWERLINE RP15-F
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)18V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-12V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)625mA, 625mA
Power (Watts) - Manufacture Series15W
Voltage - Isolation1.6kV (1600V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case6-DIP Module
Size / Dimension2.00" L x 1.00" W x 0.40" H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency86%
Power (Watts) - Max15W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RP15-1212DF/P
Related LinksRP15-1, RP15-1212DF/P Datasheet, Recom Power Distributor
RP15-1212DF/P Details Description
Related parts for RP15-1212DF/P
IC VREF SHUNT 2.5V TO46-2 datasheet.pdf
IC INVERTER DL 4,2-INPUT 16SSOP datasheet.pdf
IC USB PWR CTRLR DUAL 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 150W datasheet.pdf
RES 619 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 6AWG RED 250' datasheet.pdf
CAP ALUM 3.3UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 24 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM R-TAB T766 datasheet.pdf
Dual Channel, High IP3, 100 MHz to 6 GHz Active Mixer IC datasheet.pdf