Recom Power RP15-2405SOFW/P-R
RP15-2405SOFW/P-R picture photo
Mfg. Part Number
RP15-2405SOFW/P-R
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC 15W 9-36VIN 05VOUT
Datasheet Download
RP15-2405SOFW/P-R.pdf
Availability of RP15-2405SOFW/P-R
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RP15-2405SOFW/P-R Order Process
Ship out your order
Specifications of RP15-2405SOFW/P-R
Internal Part NumberEIS-RP15-2405SOFW/P-R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package120
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesPOWERLINE RP15-SOFW
PackagingTape & Reel (TR)
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)3A
Power (Watts) - Manufacture Series15W
Voltage - Isolation2.25kV (2250V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OVP, SCP
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case6-SMD Module
Size / Dimension1.10" L x 0.94" W x 0.33" H (27.9mm x 23.9mm x 8.5mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency87%
Power (Watts) - Max15W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RP15-2405SOFW/P-R
Related LinksRP15-240, RP15-2405SOFW/P-R Datasheet, Recom Power Distributor
RP15-2405SOFW/P-R Details Description
Related parts for RP15-2405SOFW/P-R
RES SMD 590 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CAP CER 0.082UF 500V X7R 2220 datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 4.096V SC70 datasheet.pdf
IC SRAM 16KBIT 35NS 24DIP datasheet.pdf
Connector Receptacle 42 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES 37.4K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
RES SMD 149 OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
LUG COPPER 1 HOLE datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM R-TAB T412 datasheet.pdf
MNL BUCHSE 3,5 MM datasheet.pdf