Recom Power RP15-2412SFW-HC
RP15-2412SFW-HC picture photo
Mfg. Part Number
RP15-2412SFW-HC
Brief Description
CONV DC/DC 15W 9-36VIN 12VOUT
Datasheet Download
RP15-2412SFW-HC.pdf
Availability of RP15-2412SFW-HC
QUANTITY
RP15-2412SFW-HC Order Process
Ship out your order
Specifications of RP15-2412SFW-HC
Internal Part NumberEIS-RP15-2412SFW-HC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package9
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesPOWERLINE RP15-FW
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.25A
Power (Watts) - Manufacture Series15W
Voltage - Isolation1.6kV (1600V)
FeaturesOCP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case6-DIP Module
Size / Dimension2.00" L x 1.00" W x 0.40" H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 75°C
Efficiency85%
Power (Watts) - Max15W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RP15-2412SFW-HC
Related LinksRP15-24, RP15-2412SFW-HC Datasheet, Recom Power Distributor
RP15-2412SFW-HC Details Description
Related parts for RP15-2412SFW-HC
IC MPU/RESET CIRC 4.20V SC70-4 datasheet.pdf
CONN HEADER VERT 68POS 1.27MM datasheet.pdf
BERGSTIK II DR STRAIGHT RET datasheet.pdf
RES METAL OX 3W 1 OHM 5% AXL datasheet.pdf
ENCODER KIT 3CH INCREMENT 400CPR datasheet.pdf
LEVER FOR ROTARY SWITCH datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM R-TAB T766 datasheet.pdf
250 TB SPRING CLAMP datasheet.pdf
RES SMD 13.7K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
OSC XO 37.5MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf