Recom Power RP15-2415SFW/P
RP15-2415SFW/P picture photo
Mfg. Part Number
RP15-2415SFW/P
Brief Description
CONV DC/DC 15W 9-36VIN 15VOUT
Datasheet Download
RP15-2415SFW/P.pdf
Availability of RP15-2415SFW/P
QUANTITY
RP15-2415SFW/P Order Process
Ship out your order
Specifications of RP15-2415SFW/P
Internal Part NumberEIS-RP15-2415SFW/P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package9
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesPOWERLINE RP15-FW
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1A
Power (Watts) - Manufacture Series15W
Voltage - Isolation1.6kV (1600V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case6-DIP Module
Size / Dimension2.00" L x 1.00" W x 0.40" H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 75°C
Efficiency86%
Power (Watts) - Max15W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RP15-2415SFW/P
Related LinksRP15-24, RP15-2415SFW/P Datasheet, Recom Power Distributor
RP15-2415SFW/P Details Description
Related parts for RP15-2415SFW/P
CONN FC ATTENUATOR 15DB 10MW datasheet.pdf
SWITCH UNIT PB 22MM RED/GRN IL datasheet.pdf
IC LED DISPLAY DRIVER 20DIP datasheet.pdf
IC VID VOLTAGE PROGRAMMER 10WSON datasheet.pdf
RES 37.4K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 3K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SURGE PROTECTION datasheet.pdf
SFNS4 M4 SLIDE FIXING NUT datasheet.pdf
FAN AXIAL 119X38MM 230VAC WIRE datasheet.pdf