Recom Power RP15-243.3SA
RP15-243.3SA picture photo
Mfg. Part Number
RP15-243.3SA
Brief Description
CONV DC/DC 15W 18-36VIN 3.3VOUT
Datasheet Download
RP15-243.3SA.pdf
Availability of RP15-243.3SA
QUANTITY
RP15-243.3SA Order Process
Ship out your order
Specifications of RP15-243.3SA
Internal Part NumberEIS-RP15-243.3SA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package8
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesPOWERLINE RP15-A
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)4A
Power (Watts) - Manufacture Series15W
Voltage - Isolation1.6kV (1600V)
FeaturesOCP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case6-DIP Module (4 Leads)
Size / Dimension1.00" L x 1.00" W x 0.39" H (25.4mm x 25.4mm x 9.9mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency86%
Power (Watts) - Max13.2W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RP15-243.3SA
Related LinksRP15-2, RP15-243.3SA Datasheet, Recom Power Distributor
RP15-243.3SA Details Description
Related parts for RP15-243.3SA
CONN TERM FEMALE 18-24AWG GOLD datasheet.pdf
SENSOR TEMP I2C/SMBUS SOT23-6 datasheet.pdf
IC CPLD 128MC 7.5NS 144TQFP datasheet.pdf
SENSOR SEALED GAUGE 0-250 BAR datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 66POS SKT datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.15A 4WLCSP datasheet.pdf
RES SMD 0.02 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
Crystal 20.0000MHz 30ppm 18pF 40 Ohm -20°C - 70°C Through Hole HC49/US datasheet.pdf
OSN CENTER CONTACT HOLDER datasheet.pdf
CAP FILM 220NF 20% 1000VDC AXIAL datasheet.pdf