Recom Power RP15-243.3SF/P-HC
RP15-243.3SF/P-HC picture photo
Mfg. Part Number
RP15-243.3SF/P-HC
Brief Description
CONV DC/DC 15W 18-36VIN 3.3VOUT
Datasheet Download
RP15-243.3SF/P-HC.pdf
Availability of RP15-243.3SF/P-HC
QUANTITY
RP15-243.3SF/P-HC Order Process
Ship out your order
Specifications of RP15-243.3SF/P-HC
Internal Part NumberEIS-RP15-243.3SF/P-HC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package9
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesPOWERLINE RP15-F
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)4A
Power (Watts) - Manufacture Series15W
Voltage - Isolation1.6kV (1600V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case6-DIP Module
Size / Dimension2.00" L x 1.00" W x 0.40" H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency80%
Power (Watts) - Max13.2W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RP15-243.3SF/P-HC
Related LinksRP15-243, RP15-243.3SF/P-HC Datasheet, Recom Power Distributor
RP15-243.3SF/P-HC Details Description
Related parts for RP15-243.3SF/P-HC
CONN SMB PLUG R/A 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
OPTOISO 2.5KV OPN COLLECTOR 8DIP datasheet.pdf
IC SHIFT REGISTER 8BIT 16-TSSOP datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 10V 10% 2312 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 100POS JAMNUT PINS datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 18POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
IC MPU SITARA 456MHZ 361NFBGA datasheet.pdf
OSC PROG 8NS 20PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf