Recom Power RP15-4805DFW/N-HC
RP15-4805DFW/N-HC picture photo
Mfg. Part Number
RP15-4805DFW/N-HC
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC 15W 18-75VIN +/-05V
Datasheet Download
RP15-4805DFW/N-HC.pdf
Availability of RP15-4805DFW/N-HC
QUANTITY
RP15-4805DFW/N-HC Order Process
Ship out your order
Specifications of RP15-4805DFW/N-HC
Internal Part NumberEIS-RP15-4805DFW/N-HC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package9
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesPOWERLINE RP15-FW
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-5V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.5A, 1.5A
Power (Watts) - Manufacture Series15W
Voltage - Isolation1.6kV (1600V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case6-DIP Module
Size / Dimension2.00" L x 1.00" W x 0.40" H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 65°C
Efficiency82%
Power (Watts) - Max15W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RP15-4805DFW/N-HC
Related LinksRP15-480, RP15-4805DFW/N-HC Datasheet, Recom Power Distributor
RP15-4805DFW/N-HC Details Description
Related parts for RP15-4805DFW/N-HC
SENSOR PRESS DIFF 10" H2O 4SIP datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 250MHZ 14SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 39UH 110MA 5.2 OHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
Connector Receptacle 12 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
RES 100 OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 137K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 301 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
QSFP-QSFP QDR 4CH PLEN OM2+ 29M datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 685MA 320 MOHM SMD datasheet.pdf