Recom Power RP15-4805SA-HC
RP15-4805SA-HC picture photo
Mfg. Part Number
RP15-4805SA-HC
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC 15W 36-75VIN 05VOUT
Datasheet Download
RP15-4805SA-HC.pdf
Availability of RP15-4805SA-HC
QUANTITY
RP15-4805SA-HC Order Process
Ship out your order
Specifications of RP15-4805SA-HC
Internal Part NumberEIS-RP15-4805SA-HC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package8
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesPOWERLINE RP15-A
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)3A
Power (Watts) - Manufacture Series15W
Voltage - Isolation1.6kV (1600V)
FeaturesOCP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case6-DIP Module (4 Leads)
Size / Dimension1.00" L x 1.00" W x 0.39" H (25.4mm x 25.4mm x 9.9mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max15W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RP15-4805SA-HC
Related LinksRP15-48, RP15-4805SA-HC Datasheet, Recom Power Distributor
RP15-4805SA-HC Details Description
Related parts for RP15-4805SA-HC
CIR BRKR 13A 480VAC 65VDC datasheet.pdf
CBL RIBN 40COND 0.050 GRAY 300' datasheet.pdf
RES SMD 12K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC ADC LP CONVERT 24BIT 10-MSOP datasheet.pdf
RES SMD 34K OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
TERMINAL TYPE 29050 50 datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X22.86MM T766 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 26 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf