Recom Power RP15-4805SA/P
RP15-4805SA/P picture photo
Mfg. Part Number
RP15-4805SA/P
Brief Description
CONV DC/DC 15W 36-75VIN 05VOUT
Datasheet Download
RP15-4805SA/P.pdf
Availability of RP15-4805SA/P
QUANTITY
RP15-4805SA/P Order Process
Ship out your order
Specifications of RP15-4805SA/P
Internal Part NumberEIS-RP15-4805SA/P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package8
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesPOWERLINE RP15-A
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)3A
Power (Watts) - Manufacture Series15W
Voltage - Isolation1.6kV (1600V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case6-DIP Module (4 Leads)
Size / Dimension1.00" L x 1.00" W x 0.39" H (25.4mm x 25.4mm x 9.9mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max15W