Recom Power RP15-4805SOFW
RP15-4805SOFW picture photo
Mfg. Part Number
RP15-4805SOFW
Brief Description
CONV DC/DC 15W SGL 5V OUT SMD
Datasheet Download
RP15-4805SOFW.pdf
Availability of RP15-4805SOFW
QUANTITY
RP15-4805SOFW Order Process
Ship out your order
Specifications of RP15-4805SOFW
Internal Part NumberEIS-RP15-4805SOFW
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPurpose of DC/DC Converters
Standard Package20
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesPOWERLINE RP15-SOFW
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)3A
Power (Watts) - Manufacture Series15W
Voltage - Isolation2.25kV (2250V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OVP, SCP
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD Module
Size / Dimension1.10" L x 0.94" W x 0.33" H (27.9mm x 23.9mm x 8.5mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency87%
Power (Watts) - Max15W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RP15-4805SOFW
Related LinksRP15-4, RP15-4805SOFW Datasheet, Recom Power Distributor
RP15-4805SOFW Details Description
Related parts for RP15-4805SOFW
IC GATE NOR 1CH 2-INP SOT-23-5 datasheet.pdf
SENSOR 15PSI 7/16-20-2B 1-5V datasheet.pdf
INPUT MODULE AC 6MA 5VDC datasheet.pdf
CONN MALE-ON-WIRE 6POS 28AWG datasheet.pdf
IC FIFO 2048X36 10NS 256BGA datasheet.pdf
CONN MALE 40POS 4ROWS GOLD SMD datasheet.pdf
CAP CER 330PF 100V 10% BP 1206 datasheet.pdf
RES 127 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
L6-30 CONN ASSY 3WIRE - YEL ECM datasheet.pdf
SAFETY MAT 1000X900MM datasheet.pdf
BRD SPT SNAP LOCK REST MNT 8MM datasheet.pdf
FIXED IND 680UH 1.32A 570 MOHM datasheet.pdf