Recom Power RP15-4812DA/N-HC
RP15-4812DA/N-HC picture photo
Mfg. Part Number
RP15-4812DA/N-HC
Brief Description
CONV DC/DC 15W 36-75VIN +/-12V
Datasheet Download
RP15-4812DA/N-HC.pdf
Availability of RP15-4812DA/N-HC
QUANTITY
RP15-4812DA/N-HC Order Process
Ship out your order
Specifications of RP15-4812DA/N-HC
Internal Part NumberEIS-RP15-4812DA/N-HC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package8
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesPOWERLINE RP15-A
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-12V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)625mA, 625mA
Power (Watts) - Manufacture Series15W
Voltage - Isolation1.6kV (1600V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case6-DIP Module (4 Leads)
Size / Dimension1.00" L x 1.00" W x 0.39" H (25.4mm x 25.4mm x 9.9mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency89%
Power (Watts) - Max15W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RP15-4812DA/N-HC
Related LinksRP15-481, RP15-4812DA/N-HC Datasheet, Recom Power Distributor
RP15-4812DA/N-HC Details Description
Related parts for RP15-4812DA/N-HC
CAP ALUM 270UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
IC PSRAM 64MBIT 70NS 54VFBGA datasheet.pdf
CAP CER 180PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 76POS VERT .025 SMD datasheet.pdf
PHOTOTRANSISTOR NPN 980NM 2PLCC datasheet.pdf
KIT EVAL F1 FOR PIC12F1/PIC16F1 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 250V datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 400VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 27MH 35MA 308 OHM SMD datasheet.pdf
SIGNAL CONDITIONING datasheet.pdf
RTD MODULE 1'C ACCURACY datasheet.pdf
10-Bit, 170/200/250 MSPS 1.8 V A/D Converter IC datasheet.pdf