Recom Power RP15-4812SF/P-HC
RP15-4812SF/P-HC picture photo
Mfg. Part Number
RP15-4812SF/P-HC
Brief Description
CONV DC/DC 15W 36-75VIN 12VOUT
Datasheet Download
RP15-4812SF/P-HC.pdf
Availability of RP15-4812SF/P-HC
QUANTITY
RP15-4812SF/P-HC Order Process
Ship out your order
Specifications of RP15-4812SF/P-HC
Internal Part NumberEIS-RP15-4812SF/P-HC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package9
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesPOWERLINE RP15-F
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.25A
Power (Watts) - Manufacture Series15W
Voltage - Isolation1.6kV (1600V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case6-DIP Module
Size / Dimension2.00" L x 1.00" W x 0.40" H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency87%
Power (Watts) - Max15W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RP15-4812SF/P-HC
Related LinksRP15-481, RP15-4812SF/P-HC Datasheet, Recom Power Distributor
RP15-4812SF/P-HC Details Description
Related parts for RP15-4812SF/P-HC
TRIMMER 200 OHM 0.5W TH datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.1A 30V datasheet.pdf
15POS DSUB PANEL MOUNT FRAME datasheet.pdf
IMPACT BP 4X8 GL SN/PB datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 350V RADIAL datasheet.pdf
CONN HDR 72POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE SKT datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS JAM NUT PINS datasheet.pdf
RES 9.53K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CRYSTAL 38.400 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf