Recom Power RP15-4815DF/P
RP15-4815DF/P picture photo
Mfg. Part Number
RP15-4815DF/P
Brief Description
CONV DC/DC 15W 36-75VIN +/-15V
Datasheet Download
RP15-4815DF/P.pdf
Availability of RP15-4815DF/P
QUANTITY
RP15-4815DF/P Order Process
Ship out your order
Specifications of RP15-4815DF/P
Internal Part NumberEIS-RP15-4815DF/P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package9
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesPOWERLINE RP15-F
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-15V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)500mA, 500mA
Power (Watts) - Manufacture Series15W
Voltage - Isolation1.6kV (1600V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case6-DIP Module
Size / Dimension2.00" L x 1.00" W x 0.40" H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency87%
Power (Watts) - Max15W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RP15-4815DF/P
Related LinksRP15-4, RP15-4815DF/P Datasheet, Recom Power Distributor
RP15-4815DF/P Details Description
Related parts for RP15-4815DF/P
TRANS PNP 50V 0.5A SMINI-3 datasheet.pdf
CONN BNC PLUG STR 75 OHM SOLDER datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 4.5-9VIN 05VOUT datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 12POS VERT 3.81MM datasheet.pdf
PREMO-FLEX LGT 254 TYPED 31POS datasheet.pdf
IC VREF SERIES 1.8V SOT23-5 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 2A 120V datasheet.pdf
XCEDE HD 2W 3PVH 4COL WK datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
POWER ENTRY datasheet.pdf
FIXED IND 8.2UH 2.22A 140 MOHM datasheet.pdf