Susumu RP1608S-1R5-G
RP1608S-1R5-G picture photo
Mfg. Part Number
RP1608S-1R5-G
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1.5 OHM 2% 1/5W 0603
Datasheet Download
RP1608S-1R5-G.pdf
Availability of RP1608S-1R5-G
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RP1608S-1R5-G Order Process
Ship out your order
Specifications of RP1608S-1R5-G
Internal Part NumberEIS-RP1608S-1R5-G
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCert of RoHS Compliance
PCN Obsolescence/ EOLRP Series 20/Jul/2011
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.5
Tolerance±2%
Power (Watts)0.2W, 1/5W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient0/ +200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RP1608S-1R5-G
Related LinksRP1608, RP1608S-1R5-G Datasheet, Susumu Distributor
RP1608S-1R5-G Details Description
Related parts for RP1608S-1R5-G
CONN HDR 2MM MALE 1ROW RA 26POS datasheet.pdf
CAP CER 1.8PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
SENSOR 200PSI 7/16-20-2B .5-4.5V datasheet.pdf
TRANS PREBIAS PNP 200MW MINI3 datasheet.pdf
KIT TOWER DEV FOR MCF51AG datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
A4 MD 3KW 2500P/R INCREMENTAL datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE SKT datasheet.pdf