Susumu RP1608S-270-G
RP1608S-270-G picture photo
Mfg. Part Number
RP1608S-270-G
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 27 OHM 2% 1/5W 0603
Datasheet Download
RP1608S-270-G.pdf
Availability of RP1608S-270-G
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RP1608S-270-G Order Process
Ship out your order
Specifications of RP1608S-270-G
Internal Part NumberEIS-RP1608S-270-G
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCert of RoHS Compliance
PCN Obsolescence/ EOLRP Series 20/Jul/2011
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)27
Tolerance±2%
Power (Watts)0.2W, 1/5W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient0/ +200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RP1608S-270-G
Related LinksRP1608, RP1608S-270-G Datasheet, Susumu Distributor
RP1608S-270-G Details Description
Related parts for RP1608S-270-G
SWITCH PUSH SPST-NO 0.1A 42V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .156 EYELET datasheet.pdf
IC HEX BUFF/CONV INVERTER 16SOIC datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator PWM Dimming 80mA (Switch) Signage 6-DFN (2x2) datasheet.pdf
FIXED IND 100NH 400MA 580 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 500W datasheet.pdf
EXT CABLE RP-SMA 300MM CONN datasheet.pdf
GK NICU PTAFG PU V0 DSH datasheet.pdf
CONN BNC JACK STR 75 OHM SMD datasheet.pdf