Susumu RP1608S-R22-F
RP1608S-R22-F picture photo
Mfg. Part Number
RP1608S-R22-F
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 0.22 OHM 1% 1/5W 0603
Datasheet Download
RP1608S-R22-F.pdf
Availability of RP1608S-R22-F
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RP1608S-R22-F Order Process
Ship out your order
Specifications of RP1608S-R22-F
Internal Part NumberEIS-RP1608S-R22-F
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCert of RoHS Compliance
PCN Obsolescence/ EOLRP Series 20/Jul/2011
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.22
Tolerance±1%
Power (Watts)0.2W, 1/5W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient0/ +200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RP1608S-R22-F
Related LinksRP1608, RP1608S-R22-F Datasheet, Susumu Distributor
RP1608S-R22-F Details Description
Related parts for RP1608S-R22-F
FLOOR MAT 0.125" X 4' X 8' datasheet.pdf
RES SMD 10.5KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 5.76K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
MOSFET 2P-CH 20V 0.41A SC70-6 datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.15A DPAK datasheet.pdf
IC MUX/DEMUX QUAD 1X2 48QVSOP datasheet.pdf
DIODE ZENER 43V 500MW SOD80 datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 21 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP 4F -20% +80% 2.8V SMD datasheet.pdf