Susumu RP1608S-R27-G
RP1608S-R27-G picture photo
Mfg. Part Number
RP1608S-R27-G
Brief Description
RES SMD 0.27 OHM 2% 1/5W 0603
Datasheet Download
RP1608S-R27-G.pdf
Availability of RP1608S-R27-G
QUANTITY
RP1608S-R27-G Order Process
Ship out your order
Specifications of RP1608S-R27-G
Internal Part NumberEIS-RP1608S-R27-G
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.27
Tolerance±2%
Power (Watts)0.2W, 1/5W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient0/ +200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RP1608S-R27-G
Related LinksRP1608, RP1608S-R27-G Datasheet, Susumu Distributor
RP1608S-R27-G Details Description
Related parts for RP1608S-R27-G
DIODE GEN PURP 50V 1.5A SMA datasheet.pdf
RES SMD 270 OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 datasheet.pdf
SENSOR 75PSI 1.2-20UNF-2A 4.5V datasheet.pdf
EPOXY POTTING/ENCAPSULATING CLR datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 21POS WALLMNT SCKT datasheet.pdf
CONN SIM CARD PUSH-PULL R/A SMD datasheet.pdf
CAP CER 56PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf