Susumu RP1608S-R33-F
RP1608S-R33-F picture photo
Mfg. Part Number
RP1608S-R33-F
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 0.33 OHM 1% 1/5W 0603
Datasheet Download
RP1608S-R33-F.pdf
Availability of RP1608S-R33-F
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RP1608S-R33-F Order Process
Ship out your order
Specifications of RP1608S-R33-F
Internal Part NumberEIS-RP1608S-R33-F
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCert of RoHS Compliance
PCN Obsolescence/ EOLRP Series 20/Jul/2011
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.33
Tolerance±1%
Power (Watts)0.2W, 1/5W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient0/ +200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RP1608S-R33-F
Related LinksRP1608, RP1608S-R33-F Datasheet, Susumu Distributor
RP1608S-R33-F Details Description
Related parts for RP1608S-R33-F
CONN OUTER FERRULE HDP-20 CRIMP datasheet.pdf
GDT 200V 25% 2KA SURFACE MOUNT datasheet.pdf
CAP CER 5600PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 200W datasheet.pdf
RES 15 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 612 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 8POS SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 220V SNAP datasheet.pdf
CAT 6 SHLD PATCH CORD 3' GN datasheet.pdf
M EMPO070F110FT datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 20% 50V SNAP datasheet.pdf