Susumu RP1608S-R56-G
RP1608S-R56-G picture photo
Mfg. Part Number
RP1608S-R56-G
Brief Description
RES SMD 0.56 OHM 2% 1/5W 0603
Datasheet Download
RP1608S-R56-G.pdf
Availability of RP1608S-R56-G
QUANTITY
RP1608S-R56-G Order Process
Ship out your order
Specifications of RP1608S-R56-G
Internal Part NumberEIS-RP1608S-R56-G
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.56
Tolerance±2%
Power (Watts)0.2W, 1/5W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient0/ +200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)