Hirose Electric Co Ltd RP17-13R-12SC(71)
RP17-13R-12SC(71) picture photo
Mfg. Part Number
RP17-13R-12SC(71)
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN RECEPT 12POS FEMALE CRIMP
Datasheet Download
RP17-13R-12SC(71).pdf
Availability of RP17-13R-12SC(71)
QUANTITY
RP17-13R-12SC(71) Order Process
Ship out your order
Specifications of RP17-13R-12SC(71)
Internal Part NumberEIS-RP17-13R-12SC(71)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesRP17
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions12
Shell Size - Insert13
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size-
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypePush-Pull
OrientationKeyed
Shell Material, FinishPolycarbonate, Glass Filled or Polybutylene Terephthalate Resin (PBT)
Ingress Protection-
FeaturesCable Clamp
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RP17-13R-12SC(71)
Related LinksRP17-13R, RP17-13R-12SC(71) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
RP17-13R-12SC(71) Details Description
Related parts for RP17-13R-12SC(71)
BOX ABS BLACK 5.28"L X 7.44"W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC OPAMP CFA 160MHZ 14HTSSOP datasheet.pdf
RES 5.69K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
CREE XP-E BLUE datasheet.pdf
DIN-SIGNAL-B64MS-C1A-2-V8 datasheet.pdf
TRANS 2PNP PREBIAS 0.3W SMV datasheet.pdf
CONN M8 MALE 3POS datasheet.pdf
OSC VCTCXO 16.384MHZ CL SNWV SMD datasheet.pdf