Hirose Electric Co Ltd RP17-13R-12SC
RP17-13R-12SC picture photo
Mfg. Part Number
RP17-13R-12SC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN RECEPT 12POS FEMALE CRIMP
Datasheet Download
RP17-13R-12SC.pdf
Availability of RP17-13R-12SC
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RP17-13R-12SC Order Process
Ship out your order
Specifications of RP17-13R-12SC
Internal Part NumberEIS-RP17-13R-12SC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesRP17
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size-
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypePush-Pull
OrientationKeyed
Shell Material, FinishPolycarbonate, Glass Filled or Polybutylene Terephthalate Resin (PBT)
Ingress Protection-
FeaturesCable Clamp
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RP17-13R-12SC
Related LinksRP17-1, RP17-13R-12SC Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
RP17-13R-12SC Details Description
Related parts for RP17-13R-12SC
BOX ABS ALMOND 4.25"L X 2.6"W datasheet.pdf
WRENCH COMBINATION 13MM 6.69" datasheet.pdf
IC CLOCK MEDIACLOCK 28SSOP datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 9-36VIN 05VOUT datasheet.pdf
CAP CER 47PF 50V P2H 0603 datasheet.pdf
CHEMASK PEELABLE datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
THYRISTOR SCR 70A 200V TO-94 datasheet.pdf
CAP CER 1UF 6.3V X7R 0603 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 6A 125V datasheet.pdf
SMA PANEL JACK datasheet.pdf
CAP FILM 56NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf