Hirose Electric Co Ltd RP17-13RA-12SD
RP17-13RA-12SD picture photo
Mfg. Part Number
RP17-13RA-12SD
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN CIR RECEPT 12 POS PC MNT
Datasheet Download
RP17-13RA-12SD.pdf
Availability of RP17-13RA-12SD
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RP17-13RA-12SD Order Process
Ship out your order
Specifications of RP17-13RA-12SD
Internal Part NumberEIS-RP17-13RA-12SD
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesRP17
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange; Through Hole
TerminationSolder
Ingress Protection-
Shell Material, FinishPolycarbonate, Glass Filled
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating2A
Voltage - Rated100VAC
Operating Temperature-10°C ~ 60°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RP17-13RA-12SD
Related LinksRP17-13, RP17-13RA-12SD Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
RP17-13RA-12SD Details Description
Related parts for RP17-13RA-12SD
RES SMD 0.047 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
RES SMD 4.99K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES 54.9 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 5VWM 25VC 8SOIC datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 4POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
RES 3.74 OHM 7W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
UNIVERSAL TRIM KIT 600MM X 250MM datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 15A DPAK datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 3.3V 83W datasheet.pdf
RESISTOR MOD 90.9 OHM 1/4W 1% datasheet.pdf