Rohm Semiconductor RP1E125XNTR
RP1E125XNTR picture photo
Mfg. Part Number
RP1E125XNTR
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 30V 12.5A MPT6
Datasheet Download
RP1E125XNTR.pdf
Availability of RP1E125XNTR
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RP1E125XNTR Order Process
Ship out your order
Specifications of RP1E125XNTR
Internal Part NumberEIS-RP1E125XNTR
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureLogic Level Gate, 4V Drive
Drain to Source Voltage (Vdss)30V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C12.5A (Ta)
Rds On (Max) @ Id, Vgs12 mOhm @ 12.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id2.5V @ 1mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs12.7nC @ 5V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds1000pF @ 10V
Power - Max2W
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case6-SMD, Flat Leads
Supplier Device PackageMPT6
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RP1E125XNTR
Related LinksRP1E1, RP1E125XNTR Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
RP1E125XNTR Details Description
Related parts for RP1E125XNTR
IC REG LDO 3V 0.1A TO252-3 datasheet.pdf
CONN HEADER 51POS 1MM VERT SMD datasheet.pdf
RES 6.2 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
LED STRIP MNT 2 LEAD NYLON datasheet.pdf
RELAY MINI SSR 2A 24VDC PCB datasheet.pdf
MPAC 8R ST PF HDR datasheet.pdf
RES CHAS MNT 2.5K OHM 5% 100W datasheet.pdf
MACHINE CRIMP ACCY datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM L-TAB datasheet.pdf
CAP CER 0.50PF 200V NP0 0402 datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 35V SMD datasheet.pdf