Recom Power RP20-1205SA-HC
RP20-1205SA-HC picture photo
Mfg. Part Number
RP20-1205SA-HC
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
20W DC/DC CONV 1"X1" 1.6KV
Datasheet Download
RP20-1205SA-HC.pdf
Availability of RP20-1205SA-HC
QUANTITY
RP20-1205SA-HC Order Process
Ship out your order
Specifications of RP20-1205SA-HC
Internal Part NumberEIS-RP20-1205SA-HC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package8
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesPOWERLINE RP20-A
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)18V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)4A
Power (Watts) - Manufacture Series20W
Voltage - Isolation1.6kV (1600V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OVP, SCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case6-SIP Module (4 Leads)
Size / Dimension1.00" L x 1.00" W x 0.39" H (25.4mm x 25.4mm x 10.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 90°C
Efficiency89%
Power (Watts) - Max20W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RP20-1205SA-HC
Related LinksRP20-12, RP20-1205SA-HC Datasheet, Recom Power Distributor
RP20-1205SA-HC Details Description
Related parts for RP20-1205SA-HC
IC SER LNK INTER ISO KLINE 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 35.7 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC DAC 14BIT LP SERIAL 16-QSOP datasheet.pdf
MULTI-PAIR 2COND 18AWG RED 1000' datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS W/SKT INLINE datasheet.pdf
RES 1.07K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 5POS PIN datasheet.pdf
MOSFET N-CH PW-X datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER SSOP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 8POS PIN datasheet.pdf