Recom Power RP20-1215SA-HC
RP20-1215SA-HC picture photo
Mfg. Part Number
RP20-1215SA-HC
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
20W DC/DC CONV 1"X1" 1.6KV
Datasheet Download
RP20-1215SA-HC.pdf
Availability of RP20-1215SA-HC
QUANTITY
RP20-1215SA-HC Order Process
Ship out your order
Specifications of RP20-1215SA-HC
Internal Part NumberEIS-RP20-1215SA-HC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package8
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesPOWERLINE RP20-A
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)18V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.33A
Power (Watts) - Manufacture Series20W
Voltage - Isolation1.6kV (1600V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OVP, SCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case6-SIP Module (4 Leads)
Size / Dimension1.00" L x 1.00" W x 0.39" H (25.4mm x 25.4mm x 10.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 90°C
Efficiency89%
Power (Watts) - Max20W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RP20-1215SA-HC
Related LinksRP20-12, RP20-1215SA-HC Datasheet, Recom Power Distributor
RP20-1215SA-HC Details Description
Related parts for RP20-1215SA-HC
SWITCH PUSH SPST-NO 0.25A 125V datasheet.pdf
CAP TANT 0.22UF 35V 10% RADIAL datasheet.pdf
VARISTOR 73V 4.5KA DISC 14MM datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:16 200MHZ 28QSOP datasheet.pdf
IC SRAM 9MBIT 166MHZ 100TQFP datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 1.5A TO220-5 datasheet.pdf
TVS DIODE 5VWM 10VC DO204AC datasheet.pdf
RES 560K OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
RES SMD 51 OHM 5% 1/2W 2010 datasheet.pdf