Recom Power RP20-1215SF
RP20-1215SF picture photo
Mfg. Part Number
RP20-1215SF
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC 20W 9-18VIN 15VOUT
Datasheet Download
RP20-1215SF.pdf
Availability of RP20-1215SF
QUANTITY
RP20-1215SF Order Process
Ship out your order
Specifications of RP20-1215SF
Internal Part NumberEIS-RP20-1215SF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package9
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesPOWERLINE RP20-F
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)18V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.33A
Power (Watts) - Manufacture Series20W
Voltage - Isolation1.6kV (1600V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case6-DIP Module
Size / Dimension2.00" L x 1.00" W x 0.40" H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency85%
Power (Watts) - Max20W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RP20-1215SF
Related LinksRP20-, RP20-1215SF Datasheet, Recom Power Distributor
RP20-1215SF Details Description
Related parts for RP20-1215SF
IC VOLT MON TRPL EEPROM 14-SOIC datasheet.pdf
CONN HEADR PND TOP 16POS 2MM PCB datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 10POS 5.08MM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 53POS SKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 6POS SKT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 32POS SKT datasheet.pdf
CABLE 4COND 16AWG SLATE 500' datasheet.pdf
CAP ALUM 930UF 450V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 100W datasheet.pdf