Recom Power RP20-2405SA
RP20-2405SA picture photo
Mfg. Part Number
RP20-2405SA
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
20W DC/DC CONV 1"X1" 1.6KV
Datasheet Download
RP20-2405SA.pdf
Availability of RP20-2405SA
QUANTITY
RP20-2405SA Order Process
Ship out your order
Specifications of RP20-2405SA
Internal Part NumberEIS-RP20-2405SA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package8
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesPOWERLINE RP20-A
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)4A
Power (Watts) - Manufacture Series20W
Voltage - Isolation1.6kV (1600V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OVP, SCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case6-SIP Module (4 Leads)
Size / Dimension1.00" L x 1.00" W x 0.39" H (25.4mm x 25.4mm x 10.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 90°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max20W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RP20-2405SA
Related LinksRP20-, RP20-2405SA Datasheet, Recom Power Distributor
RP20-2405SA Details Description
Related parts for RP20-2405SA
RES SMD 1K OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
RES SMD 453K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
VARISTOR 50.4V 1KA DISC 14MM datasheet.pdf
TRANS PREBIAS DUAL PNP MINI5 datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN FIBER SC PLUG SMPLX 128UM datasheet.pdf
RES 9.09K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.47K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS STR .100" TIN datasheet.pdf