Recom Power RP20-2405SFW-HC
RP20-2405SFW-HC picture photo
Mfg. Part Number
RP20-2405SFW-HC
Brief Description
CONV DC/DC 20W 9-36VIN 05VOUT
Datasheet Download
RP20-2405SFW-HC.pdf
Availability of RP20-2405SFW-HC
QUANTITY
RP20-2405SFW-HC Order Process
Ship out your order
Specifications of RP20-2405SFW-HC
Internal Part NumberEIS-RP20-2405SFW-HC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package9
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesPOWERLINE RP20-FW
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)4A
Power (Watts) - Manufacture Series20W
Voltage - Isolation1.6kV (1600V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case6-DIP Module
Size / Dimension2.00" L x 1.00" W x 0.40" H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 63°C
Efficiency86%
Power (Watts) - Max20W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RP20-2405SFW-HC
Related LinksRP20-24, RP20-2405SFW-HC Datasheet, Recom Power Distributor
RP20-2405SFW-HC Details Description
Related parts for RP20-2405SFW-HC
RES NTWRK 16 RES MULT OHM 10SIP datasheet.pdf
IC OPAMP CHOPPER 3MHZ RRO 14SO datasheet.pdf
BRUSH CONT TAB-LOCK LEFT HAND datasheet.pdf
RES SMD 53.6 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN CARDEDGE 6PS 26AWG .156 TIN datasheet.pdf
423-0001-01100 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 400W datasheet.pdf
Crystal 27.0000MHz 30ppm 12pF 60 Ohm -30°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
MULTI-PAIR 6COND 28AWG 1000' datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 0.5% 1/5W 0805 datasheet.pdf