Recom Power RP20-2412SF-HC
RP20-2412SF-HC picture photo
Mfg. Part Number
RP20-2412SF-HC
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC 20W 18-36VIN 12VOUT
Datasheet Download
RP20-2412SF-HC.pdf
Availability of RP20-2412SF-HC
QUANTITY
RP20-2412SF-HC Order Process
Ship out your order
Specifications of RP20-2412SF-HC
Internal Part NumberEIS-RP20-2412SF-HC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package9
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesPOWERLINE RP20-F
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.67A
Power (Watts) - Manufacture Series20W
Voltage - Isolation1.6kV (1600V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case6-DIP Module
Size / Dimension2.00" L x 1.00" W x 0.40" H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency87%
Power (Watts) - Max20W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RP20-2412SF-HC
Related LinksRP20-24, RP20-2412SF-HC Datasheet, Recom Power Distributor
RP20-2412SF-HC Details Description
Related parts for RP20-2412SF-HC
IC USB TRANSIENT SUPP 8-TSSOP datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 15V 10W datasheet.pdf
RES SMD 115K OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 2.3A 70 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS INLINE PIN datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 32KB FLASH 44TQFP datasheet.pdf
SOLDERING TIP LHTD45 5.0MM FOR W datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X20MM XCUT datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
220UF 100V 16X38 105C AXI datasheet.pdf