Recom Power RP20-2415DA/N
RP20-2415DA/N picture photo
Mfg. Part Number
RP20-2415DA/N
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
20W DC/DC CONV 1"X1" 1.6KV
Datasheet Download
RP20-2415DA/N.pdf
Availability of RP20-2415DA/N
QUANTITY
RP20-2415DA/N Order Process
Ship out your order
Specifications of RP20-2415DA/N
Internal Part NumberEIS-RP20-2415DA/N
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package8
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesPOWERLINE RP20-A
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-15V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)677mA, 677mA
Power (Watts) - Manufacture Series20W
Voltage - Isolation1.6kV (1600V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, SCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case6-SIP Module (6 Leads)
Size / Dimension1.00" L x 1.00" W x 0.39" H (25.4mm x 25.4mm x 10.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 90°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max20W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RP20-2415DA/N
Related LinksRP20-2, RP20-2415DA/N Datasheet, Recom Power Distributor
RP20-2415DA/N Details Description
Related parts for RP20-2415DA/N
RES ARRAY 4 RES 2K OHM 8SIP datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V/ADJ 1A PPAK datasheet.pdf
RES 180 OHM 3W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT HOUSING 1POS .250 datasheet.pdf
LED PRISM 3MM RED,GRN HYSOL SMD datasheet.pdf
RES 121 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CABLE COAXIAL RG59B 23AWG 1000' datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 340MA 840 MOHM datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 63V SMD datasheet.pdf