Recom Power RP20-2415DA/N
RP20-2415DA/N picture photo
Mfg. Part Number
RP20-2415DA/N
Brief Description
20W DC/DC CONV 1"X1" 1.6KV
Datasheet Download
RP20-2415DA/N.pdf
Availability of RP20-2415DA/N
QUANTITY
RP20-2415DA/N Order Process
Ship out your order
Specifications of RP20-2415DA/N
Internal Part NumberEIS-RP20-2415DA/N
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package8
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesPOWERLINE RP20-A
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-15V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)677mA, 677mA
Power (Watts) - Manufacture Series20W
Voltage - Isolation1.6kV (1600V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, SCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case6-SIP Module (6 Leads)
Size / Dimension1.00" L x 1.00" W x 0.39" H (25.4mm x 25.4mm x 10.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 90°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max20W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RP20-2415DA/N
Related LinksRP20-2, RP20-2415DA/N Datasheet, Recom Power Distributor
RP20-2415DA/N Details Description
Related parts for RP20-2415DA/N
MOSFET P-CH 20V 4.3A 8-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 12 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 24SSOP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 22POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
RES 15.0 OHM 7W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC USB 2.0 ETHER CTRLR 64QFN datasheet.pdf
ETHERNET CONN KIT W/TOOL datasheet.pdf
TERM BLOCK MARKER datasheet.pdf
RES 750K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf