Recom Power RP20-2415SF
RP20-2415SF picture photo
Mfg. Part Number
RP20-2415SF
Brief Description
CONV DC/DC 20W 18-36VIN 15VOUT
Datasheet Download
RP20-2415SF.pdf
Availability of RP20-2415SF
QUANTITY
RP20-2415SF Order Process
Ship out your order
Specifications of RP20-2415SF
Internal Part NumberEIS-RP20-2415SF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package9
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesPOWERLINE RP20-F
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.33A
Power (Watts) - Manufacture Series20W
Voltage - Isolation1.6kV (1600V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case6-DIP Module
Size / Dimension2.00" L x 1.00" W x 0.40" H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency87%
Power (Watts) - Max20W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RP20-2415SF
Related LinksRP20-, RP20-2415SF Datasheet, Recom Power Distributor
RP20-2415SF Details Description
Related parts for RP20-2415SF
MOSFET N-CH 150V 37A TO-220AB datasheet.pdf
DIODE ZENER 20V 500MW DO35 datasheet.pdf
COVER DUCT PVC WHITE 4"W X 6' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 470PF 100V NP0 1210 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 5A 120V datasheet.pdf
IC CURRENT MEASURE SOLAR 16VQFN datasheet.pdf
CAP CER 1800PF 3.15KV RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
RES 187K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5V 10W datasheet.pdf