Recom Power RP20-4812SA/P
RP20-4812SA/P picture photo
Mfg. Part Number
RP20-4812SA/P
Brief Description
20W DC/DC CONV 1"X1" 1.6KV
Datasheet Download
RP20-4812SA/P.pdf
Availability of RP20-4812SA/P
QUANTITY
RP20-4812SA/P Order Process
Ship out your order
Specifications of RP20-4812SA/P
Internal Part NumberEIS-RP20-4812SA/P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package8
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesPOWERLINE RP20-A
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.67A
Power (Watts) - Manufacture Series20W
Voltage - Isolation1.6kV (1600V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OVP, SCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case6-SIP Module (6 Leads)
Size / Dimension1.00" L x 1.00" W x 0.39" H (25.4mm x 25.4mm x 10.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 90°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max20W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RP20-4812SA/P
Related LinksRP20-4, RP20-4812SA/P Datasheet, Recom Power Distributor
RP20-4812SA/P Details Description
Related parts for RP20-4812SA/P
RES SMD 3.92KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC DRIVER MOSFET HI SIDE SOT143 datasheet.pdf
CONN FPC TOP 22POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC TRPL DIFF TXRX 20-SSOP datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 5A 100V datasheet.pdf
CAP ALUM 1UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
RES 46.4 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf