Recom Power RP20-4812SFW/N-HC
RP20-4812SFW/N-HC picture photo
Mfg. Part Number
RP20-4812SFW/N-HC
Brief Description
CONV DC/DC 20W 18-75VIN 12VOUT
Datasheet Download
RP20-4812SFW/N-HC.pdf
Availability of RP20-4812SFW/N-HC
QUANTITY
RP20-4812SFW/N-HC Order Process
Ship out your order
Specifications of RP20-4812SFW/N-HC
Internal Part NumberEIS-RP20-4812SFW/N-HC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package9
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesPOWERLINE RP20-FW
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.67A
Power (Watts) - Manufacture Series20W
Voltage - Isolation1.6kV (1600V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case6-DIP Module
Size / Dimension2.00" L x 1.00" W x 0.40" H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 63°C
Efficiency85%
Power (Watts) - Max20W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RP20-4812SFW/N-HC
Related LinksRP20-481, RP20-4812SFW/N-HC Datasheet, Recom Power Distributor
RP20-4812SFW/N-HC Details Description
Related parts for RP20-4812SFW/N-HC
RES 2.4K OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 392 OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 3A 110V datasheet.pdf
OSC XO 26.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
MULTI-PAIR 2COND 22AWG GRY 1000' datasheet.pdf
METER LCR DUAL DISPLAY datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR XR16M781-C 32QFN datasheet.pdf
DIODE ZENER 17V 3W DO204AL datasheet.pdf
PWR ENTRY FILTER 3A 115/250VAC datasheet.pdf