Recom Power RP20-4812SFW/N
RP20-4812SFW/N picture photo
Mfg. Part Number
RP20-4812SFW/N
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC 20W 18-75VIN 12VOUT
Datasheet Download
RP20-4812SFW/N.pdf
Availability of RP20-4812SFW/N
QUANTITY
RP20-4812SFW/N Order Process
Ship out your order
Specifications of RP20-4812SFW/N
Internal Part NumberEIS-RP20-4812SFW/N
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package9
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesPOWERLINE RP20-FW
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.67A
Power (Watts) - Manufacture Series20W
Voltage - Isolation1.6kV (1600V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case6-DIP Module
Size / Dimension2.00" L x 1.00" W x 0.40" H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 63°C
Efficiency85%
Power (Watts) - Max20W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RP20-4812SFW/N
Related LinksRP20-48, RP20-4812SFW/N Datasheet, Recom Power Distributor
RP20-4812SFW/N Details Description
Related parts for RP20-4812SFW/N
SIDACTOR 3CHP 230V 150A TO-220 datasheet.pdf
902LF METRAL FEM RA PF 48MM 5R datasheet.pdf
CONN RCPT 24 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
RES 13.8K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1K OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 6.81K OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 31.6 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 840 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HOOD CPLNG BOTTOM SZA16 M25 datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf