Recom Power RP20-4815SF/N-HC
RP20-4815SF/N-HC picture photo
Mfg. Part Number
RP20-4815SF/N-HC
Brief Description
CONV DC/DC 20W 36-75VIN 15VOUT
Datasheet Download
RP20-4815SF/N-HC.pdf
Availability of RP20-4815SF/N-HC
QUANTITY
RP20-4815SF/N-HC Order Process
Ship out your order
Specifications of RP20-4815SF/N-HC
Internal Part NumberEIS-RP20-4815SF/N-HC
FamilyDC DC Converters
SeriesPOWERLINE RP20-F
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.33A
Power (Watts) - Manufacture Series20W
Voltage - Isolation1.6kV (1600V)
Package / Case6-DIP Module
Size / Dimension2.00" L x 1.00" W x 0.40" H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency87%
Power (Watts) - Max20W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RP20-4815SF/N-HC
Related LinksRP20-481, RP20-4815SF/N-HC Datasheet, Recom Power Distributor
RP20-4815SF/N-HC Details Description
Related parts for RP20-4815SF/N-HC
FIXED IND 15UH 3.3A 30 MOHM SMD datasheet.pdf
TRANS NPN 400V 1.5A TO225 datasheet.pdf
IC QUAD POWER DIST SW 16-SOIC datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL SPST 8SOIC datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle/Tab 14-18 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 20POS STR 5MM datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 149MA 9 OHM SMD datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf