Recom Power RP20-483.3SFW/N-HC
RP20-483.3SFW/N-HC picture photo
Mfg. Part Number
RP20-483.3SFW/N-HC
Brief Description
CONV DC/DC 20W 18-75VIN 3.3VOUT
Datasheet Download
RP20-483.3SFW/N-HC.pdf
Availability of RP20-483.3SFW/N-HC
QUANTITY
RP20-483.3SFW/N-HC Order Process
Ship out your order
Specifications of RP20-483.3SFW/N-HC
Internal Part NumberEIS-RP20-483.3SFW/N-HC
FamilyDC DC Converters
SeriesPOWERLINE RP20-FW
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)5.5A
Power (Watts) - Manufacture Series20W
Voltage - Isolation1.6kV (1600V)
Package / Case6-DIP Module
Size / Dimension2.00" L x 1.00" W x 0.40" H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 63°C
Efficiency84%
Power (Watts) - Max18.15W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RP20-483.3SFW/N-HC
Related LinksRP20-483., RP20-483.3SFW/N-HC Datasheet, Recom Power Distributor
RP20-483.3SFW/N-HC Details Description
Related parts for RP20-483.3SFW/N-HC
DIAL SCALE 15 TURN CONCENTRIC datasheet.pdf
RES SMD 4.99K OHM 1% 2W 4525 datasheet.pdf
IC LI/BATTERY MANAGEMENT 38TSSOP datasheet.pdf
SENS 3PSIG 0.5-4.5 V 1/4-18 NPT datasheet.pdf
OSC VCXO 24.576MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
RES SMD 4.42K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
SR BTS TT SS 24 ASY datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
RES SMD 43 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 56UH 9A 26 MOHM TH datasheet.pdf